پیام رئیس

 

   

به نام خدا 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌ بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد .

دانش آموختگان و پژوهشگران همواره یکی از سرمایه های ارزشمند هر کشوری هستند و مورد توجه خاص سیاستگذاران و برنامه ریزان دغدغه مند قرار دارند. بسیاری از تحولات و توفیقات علمی، فناوری و اقتصاد توسط این طیف از جامعه صورت می گیرد. طی سال های گذشته در میهن عزیز ما ایران، به دلیل نگاه و رویکرد نامناسب  به سرمایه ها و در آمدهای نفتی، توانمندی های این بخش مورد غفلت قرار گرفته بود

از سوی دیگر سال هاست که اقتصاد متکی بر نفت و خام فروشی، بستر ذهنی تصمیم سازان و تصمیم گیران این سرزمین را شکل داده است اما در این میان، جای خالی اصلی ترین سرمایه کشور، یعنی منابع انسانی جوان، دانش آموخته های مسلط به علوم و فناوری های روز و کارآمد کمتر حس می شد. لیکن در سال های اخیر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس راهبردهای کلان نقشه جامع علمی کشور و به منظور تغییر این نگرش و با هدف بهره مندی حداکثری از ظرفیت علمی کشور، به استعدادهای برتر، پژوهشگران و دانش آموختگان فرهیخته به عنوان سرمایه های اصلی خود نگاه کرده است

از همین رو با تمرکز بر ایجاد فرهنگ ، زیر ساخت و زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی، نوآوری در سطح ملی، بستری مناسب برای به ثمر نشستن توانمندی‌های داخلی فراهم گردیده است، به طوریکه نخبگان، موفقیت‌هایی را که خارج از کشور کسب می‌کنند، بتوانند در داخل کشور خودشان تجربه کنند. حل نشدن مشکلات گریبان‌گیر جامعه به دلیل عدم وجود خودباوری و نبود شناخت کافی از توانمندی‌های موجود یک دغدغه مهم بوده  و  این عدم خودباوری نه‌تنها در کالا و محصولات، بلکه گاها نسبت به دیگر حوزه‌ها همچون باور به توانمندی نیروی انسانی خلاق نیز سرایت کرده است.

لذا برگزاری جشنواره های ملی مبتنی بر توانمدی های داخلی می‌تواند در تحقق این لازمه‌ی اساسی با بهره‌گیری از ظرفیت ها و دانش بومی ، راه‌گشا باشد و اثرگذاری خود را در بهبود زیر ساخت های علم و فناوری، نمایان سازد .در این میان علوم و فناوری های سلول های بنیادی که یکی از حیطه های راهبردی بوده و از ظرفیت های بسیار گسترده ای در زمینه های مختلف برخوردار است، هم اکنون با همت و تلاش همکاران بنده در ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با برنامه ریزی بسیار خوبی در حال برگزاری میباشد.

تسلط بر دانش سلول های بنیادی علاوه بر عزت آفرینی برای کشور در سطح بین المللی، فرصت های فراوانی را برای اشتغال و فعالیت های شرکت های دانش بنیان نوپا فراهم آورده و پاسخ های مناسبی را برای درمان بیماری ها ارائه می نماید. به همین جهت در کنار توسعه فناوری های گوناگون برای رسیدن به اهداف برنامه مدرن اقتصاد دانش بنیان، جایگاه قابل احترامی داشته و خواهد داشت.

از سوی دیگر گفتمان سازی برای توسعه فناوری و تجاری سازی در عرصه مهم سلول های بنیادی، در قالب برگزاری سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و اهدای جایزه ملی رخدادی است که می  تواند بستر بسیار مناسبی برای وصول به اهداف فوق فراهم آورد.

در اینجا ضمن تشکر از دست  اندر کاران این جشنواره امیدوارم با حضور پربار کلیه فعالان این حوزه موجبات حفظ و ارتقای علمی جایگاه جمهوری اسلامی بیش از پیش فراهم گردد.

 

 

سورنا ستاری 

 معاون علمی و فناوری رئیس جمهور 

و رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

 

 

 

 

 

 

 

 پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top